Spływy kajakowe Korytnicą

propozycje spływów Korytnicą

Propozycje spływów Korytnicą

Spływy kajakowe Korytnicą można podzielić na dwa etapy. Pierwszy zaczynający się w górnej części rzeki od wioski Stara Korytnica i prowadzi do wioski Nowa Korytnica, która znajduje się w środkowej części szlaku kajakowego, oraz drugi odcinek do biwaku Bogdanka (biwak znajduje się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego). Dlatego też na tej rzece oferujemy wyprawy jednodniowe i dwudniowe, które znakomicie nadają się na spływy weekendowe.

spływ Korytnicą

wyprawa jednodniowe

Spływ jednodniowy
odcinek od Stara do Nowa Korytnica

Spływ Korytnicą w jej górnej części jest z pewnością łatwy i nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym kajakarzom czy osoba z dziećmi. Przeszkody na rzece występują tam w znikomej ilości a sama rzeka płynie spokojnym nurtem. Trasa ta nadaje się również na spływy dla rodzin z dziećmi, ponieważ rzeka nie jest głęboka i nie mamy obawy, że dziecko wypadając z kajaka zrobi sobie krzywdę. Na końcu trasy pokonujemy jezioro Korytnica, na którego końcu znajduje się przytulne pole biwakowe w administracji Lasów Państwowych.

Odcinek:
Stara do Nowa Korytnica
Czas:
ok. 5-6 godzin
Dystans:
14,5 km


biwak Nowa Korytnica

BIWAK NOWA KORYTNICA

Spływ jednodniowy
odcinek od Nowa Korytnica do biwaku Bogdanka

Drugi etap spływu Korytnicą zaczyna się na końcu jeziora i początkowo płynie meandrami po rozległych malowniczych trzcinowiskach. Dalej rzeka płynie już przez las, gdzie można napotkać niewielkie przeszkody w postaci pochylonych bądź zwalonych drzew, nie powinniśmy się tym jednak przejmować. Wszystko da się pokonać bez wychodzenia z kajaka. Po 3/4 długości odcinka znajduje się biwak na którym będziemy mogli zrobić sobie przerwę lub zakończyć spływ jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podczas spływu Korytnicą zmuszeni będziemy także do przeniesienia kajaków w Jaźwinach, gdzie znajduje się próg wodny. Jest to odcinek spływu o średniej i łatwej charakterystyce dla kajakarzy.

Odcinek:
Nowa Korytnica - Bogdanka
Czas:
ok 6 godzin
Dystans: 
17 km

dwudniowe propozycje wypraw Korytnicą

Spływ dwudniowy
cała długość rzeki od Nowej Korytnicy do biwaku Bogdanka

Dwudniowa propozycja spływu Korytnicą składa się oczywiście z odcinków opisanych powyżej. Jest to świetna propozycja na weekendowy spływ kajakowy. Pomiędzy etapami spływu znajduje się biwak w opiece Państwa Fliszta z leśniczówki Nowa Korytnica. Pole biwakowe nad jeziorem, z szerokim i długim pomostem pozwala na pełen relaks. Wspomniane jezioro jest w użytkowaniu pana Marczuka z Jaźwin, który gwarantuje udane połowy ryb. Na polu biwakowym jest super drewniana wiata z miejscem na ognisko a także toaletami typu ToyToy

I etap w górnej części rzeki to wędrówka spokojną i bogatą przyrodniczo rzeką. Mijamy po drodze piękny i zabytkowy most kolejowy. Rzeka na tym odcinku ciekawie meandruje. Natomiast drugi odcinek Korytnicy do Bogdanki jest przedsmakiem Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Piękna i dzika przyroda powodują, że wrażenia ze spływu Korytnicą pozostają na długo w pamięci. Z doświadczenia wiemy, że opisywany spływ jest najczęściej powtarzany przez kajakarzy. Końcowy odcinek z Jaźwin do Bogdanki to przeprawa poprzez powalone drzewa a także przenoski przez progi wodne. Koniec spływu to biwak Bogdanka znajdujący się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego

1 dzień

Odcinek:
Stara do Nowa Korytnica
Czas:
ok. 5-6 godzin
Dystans:
14,5 km

2 dzień

Odcinek:
Nowa Korytnica - Bogdanka
Czas:
ok 6 godzin
Dystans: 
17 km

Dlaczego Korytnica

Dlaczego warto wybrać się na Korytnicę

Korytnica jest spokojną i niewielką rzeką na Pojezierzu Drawskim w Polsce północno-zachodniej. Na jej szlaku organizowane są spływy jednodniowe i dwudniowe. Korytnica jako szlak kajakowy charakteryzuje się dużą różnorodnością dzikiej i wspaniałej przyrody. Możemy tu zaobserwować gro gatunków ptaków, zwierząt i roślin. Na szczególną uwagę zasługuje czysta woda w której będziemy mogli zaobserwować całe mnóstwo ryb. Płynąc Korytnicą będziemy podziwiać przyrodę w postaci lasów dębowych jak i mieszanych, w innych częściach znajdziemy się na otwartym terenie na mokradłach a na jeszcze innych odcinkach będziemy płynąć brzegiem lasu między polami.

Na trasie nie zabraknie budowli hydrotechnicznych tych mniejszych oraz średnich. W połowie spływu znajdzie się również jezioro, które będziemy musieli przepłynąć. To wszystko sprawia że Korytnica jest niezwykle urokliwą rzeką. Można jeszcze dodać, że Korytnica wpada do Drawy przy polu namiotowym Bogdanka, które znajduje się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dalej można kontynuować kajakowanie w Drawieńskim Parku Narodowym. Na szlaku kajakowym pomiędzy pierwszym a drugim dniem spływu znajdują się dwa pola namiotowe jedno bezpłatne na końcu jeziora po prawej stronie. Około 200 m wcześniej znajduje się płatne, doskonale wyposażone pole należące do Lasów Państwowych, które obsługuje leśniczy mieszkający tuż obok niego.

Więcej o Korytnicy można dowiedzieć się tutaj

Top