10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą na wakacyjny spływ kajakowy, żeby komfortowo spędzić biwakowanie. Część 1

rzeczy potrzebne na biwak podczas spływu kajakowego

Jak się spakować do kajaka podczas spływu już wiesz. Jednak co wziąć do plecaka, żeby móc wypocząć na lądzie i jak najlepiej wykorzystać kontakt z naturą i innymi osobami będąc poza kajakiem? Czego należy spodziewać się przebywając wieczorami na biwakowiskach i jak urozmaicić sobie czas przy ognisku?

1. Latarka – Twój przewodnik po zmroku

latarka na biwak

Wieczorem bezpieczne przejście między namiotami na polu namiotowym, nie zahaczając nogą o żadną z linek, zagwarantuje Tobie latarka. W jakich jeszcze sytuacjach okaże się ona niezbędna? Tego chyba nie trzeba wylistowywać, wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że w pochmurną noc, z dala od sztucznych źródeł światła, można zgubić się we własnym namiocie (zwłaszcza jeżeli dopiero co odeszło się zabawy przy ognisku) ;)

2. Śpiwór dostosowany do warunków atmosferycznych

karimata i śpiwór

W zależności od pory roku, warto zaopatrzyć się w śpiwór cienki, zajmujący mało miejsca i doskonale sprawdzający się w upalne lato, albo w grubszy, składający się z paru warstw, który nie pozwoli Tobie zmarznąć po całym dniu spędzonym w kajaku (np. podczas jesiennego deszczu). O tym, w jakich temperaturach śpiwór sprawdzi się najlepiej przeczytasz na jego opakowaniu.

3. Dbanie o higienę – mokre chusteczki, mydło i papier toaletowy

karimata i śpiwór

Na wyjazdy turystyczne warto zabierać z sobą przedmioty, które zajmują mało miejsca w plecaku, a są wielofunkcyjne i wręcz niezastąpione. Opakowanie mokrych chusteczek można potraktować właśnie w tych kategoriach, podobnie zresztą jak papier toaletowy. Posłużysz się nimi zarówno w celu zadbania o higienę osobistą, jak i np. myjąc naczynia czy robiąc porządek w kajaku.

4. Niezbędnik towarzyski kajakarza – śpiewnik i gitara lub harmonijka

Dobry humor podczas spływu należy jakoś spożytkować – najlepiej poprzez śpiewanie piosenek. I to nie tylko podczas wieczornych imprez, ale i na wodzie, umilając sobie czas podczas płynięcia z wolniejszym i spokojniejszym nurtem rzeki. Gitarę i śpiewnik lepiej oczywiście wyciągnąć przy ognisku, ale harmonijkę można mieć przy sobie zawsze.

5. Twoja własna kuchnia polowa – przemyślane posiłki w warunkach surwiwalowych i sprzęt kuchenny

kychenka gazowa turystyczna

Dopasowane do warunków spływu posiłki to połowa sukcesu każdego kajakarza – zwłaszcza jeżeli posiada się własną butlę z gazem czy małą kuchenkę udostępnioną przez organizatora spływu. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia z domu i zamiast ryżu czy makaronu zaopatrzyć się np. w kaszę kuskus. Nie należy też nastawić się na przeżycie jedząc jedynie zalewajki (zupki i dania z proszku zalewane wrzątkiem). W prawie każdym sklepie kupić można zupy, sosy czy gotowe dania w słoikach lub szczelnych torebkach. Można je także zawczasu przygotować w domu :) Scyzoryk, spork (łyżka, widelec i nóż w jednym, zrobione z wytrzymałego plastiku), mała deseczka do krojenia i menażka spokojnie zastąpią Twój codzienny sprzęt kuchenny. Nie zapomnij o gąbce do mycia swoich naczyń!

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.