Rodzinny spływ kajakowy z dzieckiem. Jak się przygotować, co zabrać i o czym pamiętać zabierając dziecko do kajaka

spływ kajakowy z dziećmi

O zaletach spływów kajakowych nie trzeba nikogo przekonywać. Czas spędzony na rzece, zwłaszcza rodzinnie, jest doskonałą odskocznią od codzienności i wyśmienitą okazją do przeżycia zupełnie nowych doświadczeń. Jednak aby cała rodzina mogła cieszyć się spływem, należy zadbać o bezpieczeństwo i komfort naszych podopiecznych.

Wiek dzieci, ich ilość i dotychczasowe doświadczenia kajakarskie rodziców

Przygotowania do wspólnej wyprawy należy dostosować do osoby najmłodszej, najmniej obytej z wodą i doświadczonej w kajakarstwie (z całą pewnością będzie to któreś z dzieci). Rodzice często zadają pytanie dotyczące minimalnego wieku pociechy, w jakim można zabrać je ze sobą na rzekę. Na forach internetowych najczęściej pada odpowiedź, iż dziecko, które może samodzielnie i dosyć swobodnie się poruszać (około 2-3 lat), jest już gotowe do kajakarskiej wycieczki. Prawda jest jednak taka, że wiele zależy od doświadczenia kajakarskiego rodziców, obycia dzieci z wodą oraz rzeki (czy jej odcinka), jaką się wybierze. Są jednak uniwersalne porady, które warto, aby przyswoił każdy, kto wybiera się z podopiecznymi na kajaki.

Komfort i bezpieczeństwo na wodzie Twoich bliskich zależą wyłącznie od Ciebie

Z całą pewnością musisz zabrać ze sobą preparaty do ochrony przed słońcem (najlepiej o dwóch różnych stopniach siły działania – z wyższym filtrem do użycia na twarz, jej okolice, i ramiona) oraz chustkę czy czapkę na głowę. Koniecznie zapakuj też ubrania chroniące przed deszczem oraz ciepłą odzież na przebranie. Zadbaj o odpowiednią ilość prowiantu, nie zabieraj ze sobą zbyt wiele słodyczy czy słodkich napojów – najlepiej zabrać ze sobą wodę i kanapki z ulubionymi dodatkami oraz owoce. Oczywiście warto zadbać o coś słodkiego, co stanowiłoby wartość energetyczną w przypadku spadku sił, ale nie może to stanowić całości prowiantu. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że dobrze dopasowany i odpowiednio zapięty kapok jest obowiązkowym wyposażeniem każdego małego kajakarza :)

Jak płynąć z dzieckiem w kajaku i jak je do tego przygotować?

Jeżeli dzieci nie spędzały wcześniej czasu nad wodą, należy koniecznie je z nią oswoić. Warto zacząć od małej rozgrzewki przed wejściem do kajaków (wymachy ramion, kręcenie nadgarstkami, rozciąganie się), którą zakończyć można wchodząc do płytkiej wody i zabawy w niej. Najlepiej wystartować z miejsca, w którym woda jest stojąca (brzeg jeziora, zatoczka, bardzo spokojny odcinek rzeki), gdzie można spokojnie przećwiczyć komendy i zachowanie w kajaku. Koniecznie pamiętaj o zaznajomieniu dziecka z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa – warto w tym celu wykorzystać elementy quizu lub innej gry, tak by najmłodsi łatwiej przyswoili zasady bezpieczeństwa na wodzie. Bardzo istotne jest również rozmieszczenie w kajaku – jeżeli rodzice mają już parę spływów za sobą, mogą wziąć pociechy do siebie (istotne jest to, żeby kajak miał jeden, wspólny kokpit). Należy się jednak nastawić, że w takim przypadku jedna z osób będzie musiała pełnić rolę siły napędowej, a druga przewodnika, opiekuna i „zabawiacza” dzieci. Warto aby załodze, w której znajdują się dzieci, pomagała inna, złożona z zaufanych osób, która nie oddalając się od kajaku z dziećmi, stanowiłaby nie tylko asekurację, ale i dodatkową rozrywkę.

Spływ oczami dziecka

Z pewnością każdy rodzic chciałby, żeby dziecko podzielało jego zainteresowania. Dlatego aby nie zniechęcić pociech do wspólnych wypadów na rzekę, należy okazać empatię i zrozumienie dla spraw dziecięcych w tych niecodziennych warunkach, jakie panują podczas spływu. „W czasie deszczu dzieci się nudzą...” – podczas bezczynności także – zaplanuj trasę (albo podpytaj o to organizatora) tak, aby można było robić częste przerwy, zwłaszcza po dłuższych odcinkach płynięcia. Miejsca postojów muszą być bezpieczne i pozwalać dzieciom na wybieganie się. Może warto zorganizować podczas jednej z przerw piknik albo ognisko? :) Przypomnijcie sobie różne piosenki czy gry – może się to stać bardzo przydatne w zabawianiu dziecka. Jedną z rozrywek, która jednocześnie sprawi, że dziecko zachowywać się będzie odpowiednio w kajaku w przypadku napotkanych przeszkód, jest „bomba”. Ustalcie zasady, że jeśli któryś z rodziców wypowie hasło, dzieci mają schylić się, kucnąć czy wręcz usiąść na dnie kajaku, dopóki nie powie się „niewypał”. Warto także trochę poczytać o lokalnej faunie, florze i miejscach, jakie napotkacie na trasie – nie ma niczego gorszego niż niezaspokojona dziecięca ciekawość.

Trasa spływu dopasowana do dzieci

Niezależnie od doświadczenia rodziców należy pamiętać, że pływanie z dziećmi to co innego niż samodzielny wypad – dlatego też pamiętajmy aby nie przeforsować i nie zniechęcić dziecka. Zawsze wybierajmy łatwiejsze odcinki, bez głębokiej wody i zbyt wielu przeszkód. W celu wybrania odpowiedniego odcinka warto zapytać o poradę np. w wypożyczalni sprzętu lub informacji turystycznej. Pamiętajmy również o możliwości swobodnego wyjścia na ląd, gdzie dzieci mogłyby beztrosko pobrykać i rozruszać się, co pomoże nie tylko łatwiej opanować je w kajaku, ale także zagwarantuje im wiele radości z obcowania z przyrodą ;)

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.