Spływy Miałą i Starą Notecią

spływy w Puszczy Noteckiej

propozycje, odcinki, opisy

Propozycje spływów Miałą i Starą Notecią

Spływy kajakowe Miałą należą zdecydowanie do krótkich wypraw. Miała jest bardzo spokojną i nie za szeroka rzeką o niedługim szlaku przeznaczonym dla kajakarzy, w szczególności tych początkujących lub wybierających się z dziećmi. Można na niej zorganizować jedną wyprawę dwudniową i oczywiście dwie jednodniowe dla osób dysponujących mniejszą ilością czasu wolnego. Szlak jest mało uczęszczany co może niektórym przeszkadzać z powodu bujnej roślinności miejscami ale nie powinniśmy się tym zniechęcać. Zdecydowanym atutem kajakowania na tej rzece jest sąsiedztwo Puszczy Noteckiej i niszowy mikroklimat który daje się odczuć w miejscach gdzie miała przecina tereny leśne. W połączeniu z agroturystyką Brokowo, którą polecamy i do której zapraszamy (lezy ona przy samej rzece), spływ na Miałce powinniśmy za każdym razem zaliczać do udanych.

Jednodniowy spływ kajakowy Miałą - odcinek Mężyk - agroturystyka Brokowo

Wyprawa kajakowa Miałą rozpoczyna się w Puszczy Noteckiej w miejscowości Mężyk, pomiędzy niewielkimi jeziorkami Górne i Bąd. Dalej płyniemy spokojnymi pięknymi rozlewiskami w śród sosnowych borów aż do większego jeziora Wielkie na końcu którego jest miejscowość Miały. W tym miejscu nasz spływ kajakowy czeka przenoska przez próg wodny, który bez wątpienia stanowi atrakcję na tym szlaku. Jest to działająca Elektrownia Wodna

Mała Elektrownia Wodna Miały

Poniżej miejscowości Miały nasza rzeka Miała zdecydowanie zmienia swoje oblicze i delikatnie przyspiesza a liczne wodorosty oczyszczają wodę z jeziorowych zawiesin. Miała staje się krystalicznie czysta i pełna wspaniałego życia. Tak różnorodna rzeka jaką jest zdecydowanie Miała będzie z pewnością nie lada atrakcją dla prawdziwych miłośników dzikiej i różnorodnej przyrody. Oczywiście można znacznie ten etap kajakowy skrócić i rozpocząć wędrówkę już z Miałów mając przed sobą tylko rzekę.

Bogate życie na Miale

Mały uskok wodny na Miałce

Odcinek: Mężyk - Brokowo (biwak w agroturystyce)
Czas: ok. 8-9 godzin
Dystans: 24 km

Jednodniowy spływ kajakowy Miałą - odcinek agroturystyka Brokowo - Drezdenko

Ten etap to zupełnie inna zabawa...... Po 20 minutach od wypłynięcia z Brokowa mamy przenoskę prawym brzegiem rzeki. Na trasie spływu znajduje się mała elektrownia wodna. Pokonujemy ją aby po jednej godzinie dotrzeć do miejscowości Chełst. Odcinek od Kamiennika do Chełstu to chyba jeden z piękniejszych i ciekawszych odcinków Miałki. Spotykamy tu mnóstwo tataraku o intensywnym zapachu i żeremia bobrów. Dopływamy do Chełstu, gdzie czeka przenoska przez sporej wysokości próg wodny znajdujący się pod mostem. W tym miejscu znajdowała się granica Polsko - Niemiecka przed II wojną światową. 200 metrów od mostu znajduje się fantastyczny bar ,,Hanka" w którym można ukoić pragnienie. Tutaj jesteśmy zmuszeni wyjść z kajaka i przenieść go brzegiem poza przeszkodę, której nie da się przepłynąć. Wychodzimy prawym brzegiem i do przeniesienia mamy ok 100 metrów. Po przeniesieniu kajaków na drugą stronę wyruszamy dalej w kierunku Drezdenka. Po drodze mijamy wieś Chełst, pokonujemy betonowy jaz CHEŁST z prawej strony i dopływamy po 2-3 godzinach do centrum Drezdenka, gdzie wysiadamy na parkingu przy Netto. Świetna przygoda...... w szczególności dla mieszkańców Drezdenka, którzy mają możliwość poznania swojego miasta z innej perspektywy.

Odcinek: Brokowo - Drezdenko (centrum miasta),
Czas: ok 6 godzin,
Dystans: 17,0 km

Dwudniowy spływ kajakowy Miałą i Starą Notecią

Idealna propozycja spływu dla kajakarzy eksplorujących nowe polskie szlaki, a także dla mieszkańców Drezdenka, Krzyża czy Międzychodu i okolic. Przygoda na wodzie rozpoczyna się w sercu Puszczy Noteckiej a kończy w centrum miasta Drezdenko. Nieliczne powalone drzewa, mnóstwo małych drewnianych mostków, mosty drogowe, a nawet mała elektrownia wodna sprawiają, że mamy do czynienia z prawdziwą przygodą! Pośrodku dwóch etapów nasi turyści mogą znaleźć piękny biwak z gospodarstwem agroturystycznym BROKOWO (strona domowa agroturystyki www.brokowo.pl). Właściciel zapewnia wszystko czego po pokonaniu etapu nam potrzeba czyli wodę, prysznic oraz prąd. Bardziej wymagający mogą przenocować w gospodarstwie i posilić się domowym jedzeniem.

1 dzień

Odcinek: Mężyk - Brokowo (biwak w agroturystyce),
Czas: ok. 7-8 godzin,
Dystans: 20 km

2 dzień

Odcinek: Brokowo - Drezdenko (centrum miasta),
Czas: ok 6-7 godzin,
Dystans: 17,0 km

Spływy kajakowe w Puszczy Noteckiej Miałą

Jeżeli czytasz ten tekst to na pewno byłeś już nie jeden raz na spływie kajakowym Drawą, Brdą lub inną dobrze znana rzeką i przypuszczam, że zapragnąłeś spróbować czegoś nowego. Spływy kajakowe Miałą w Puszczy Noteckiej to wspaniała alternatywa dla powyższych rzek i okazja aby zobaczyć naszą polska przyrodę z trochę innej strony. Szlak kajakowy jest mało uczęszczany i w swojej początkowej części biegnie przez liczne małe jeziorka. Puszcza Notecka, która charakteryzuje się drzewostanem iglastym oferuje nam zupełnie inne środowisko przez co mikroklimat i widoki znacznie różnią się od tych znanych z Drawy czy Korytnicy. Zapraszamy serdecznie!

Puszcza Notecka

Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności

Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności