Miała

Miała w Puszczy Noteckiej

opis, charakterystyka, kilometraż

Opis Miały

Miałka to perła Puszczy Noteckiej, stanowi lewobrzeżny dopływ Noteci po połączeniu przed Drezdenkiem z korytem Starej Noteci. Swoje źródła ma w pobliżu wsi Nowiny w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jest największą z rzek przecinających Puszczę Notecką. W zasadzie jedyna rzeka w puszczy, po której można pływać kajakiem. W górnym biegu Miała łączy ze sobą 9 bardzo malowniczych, rynnowych jezior takich jak jezioro Białe, Mileczki, Górne, Bąd, Księże, Małe i Wielkie przed Miałami. Słaby prąd wody na tym odcinku powoduje, że kajakiem możemy płynąć również pod prąd. Rzeka dostępna jest dla kajaków od wsi Biała, położonej około 10 km poniżej źródeł rzeki.

Puszcza Notecka

Płynąc płytkimi jeziorami często możemy poczuć pod wiosłem dno, ale nie zalecamy wychodzenia z kajaka iż dna są muliste a zapachy nieprzyjemne. Za Białą mijamy Mężyk, w którym przenosimy kajaki najlepiej prawą stroną po prywatnej posesji.

Miejscowość Miały

Po dopłynięciu do miejscowości Miały, które poprzedza sporej wielkości jezioro, kolejny raz przenosimy kajaki. Na naszym szlaku postawiono próg betonowy służący regulacji wód.

Poniżej progu płynie już tylko rzeka bez jezior a woda po samooczyszczeniu z mikroorganizmów i glonów staje się przejrzysta i pełna życia. Poniżej Miałów na prawym brzegu zlokalizowana jest przystań kajakowa z polem biwakowym, którego właścicielem jest pan Michałek. Od tego momentu napotykać będziemy drewniane kładki, które w zależności od stanu wody pokonywać należy górą lub dołem.

Agroturystyki nad Miałą

Miałka mija kolejne wsie takie jak Marylin, Piłka, Kamiennik. Turysta - kajakarz, może zatrzymać się na krótko lub na dłużej w gospodarstwach agroturystycznych położonych bezpośrednio nad Miłką. Przed Kamiennikiem dopływamy do pola biwakowego Brokowo, które znajduje się właśnie przy agroturystyce. Jest to dogodne miejsce aby odpocząć przed etapem do Drezdenka. W Kamienniku przenosimy kajaki prawym brzegiem pytając o zgodę właścicieli prywatnej posesji. Mijamy po prawej stronie gospodarstwo agroturystyczne BONANZA prowadzone przez przemiłe małżeństwo Anny i Zdzisława Piątków. Niestety w tej części Miałka jest silnie zabudowana i często zdarza się, że jest ogrodzona do samej wody.

Dolna część - Stara Noteć do Drezdenka

Za Kamiennikiem piękny odcinek rzeki z intensywnie pachnącym tatarakiem. Kolejna wieś Chełst i kolejna przenioska prawym brzegiem przez most drogowy. Poniżej Chełstu wpływamy w pradolinę Noteci docierając do Drezdenka czasami prostymi uregulowanymi odcinkami rzeki. Przed Drezdenkiem Miałka wpada dyskretnie do Starej Noteci. Spływ kajakowy Miałą można ukończyć w centrum Drezdenka ale można się również pokusić o dotarcie do ujścia do Noteci a dalej do morza.....

Charakterystyka

  • Długość rzeki - 62 km

  • Długość szlaku - 54 km

  • Czas spływu - 3 dni

  • Trudność - szlak łatwy

Opis szlaku kajakowego

km 54
Hamrzysko jezioro Górne, początek szlaku kajakowego
km 52,0
most drogowy
km 50,8
ujście do jeziora Białe
km 49,0
miejscowość Biała po lewej
km 47,0
ujście do jeziora Mileczki
km 46,3
ujście do jeziora Górne
km 45,0
Mężyk most drogowy
km 44,9
ujście do jeziora Bąd
km 43,4
leśniczówka Bielsko
km 42,4
ujście do jeziora Książe
km 41,5
ujście do jeziora Małe
km 39,5
Miały most kolejowy
km 38,9
most drogowy oraz próg piętrzący wodę
km 34,5
leśniczówka Marylec
km 32,2
Marylin most drogowy betonowy
km 26,0
Piłka most drogowy
km 18,7
MEW, Kamiennik MEW, Kamiennik, przenoska prawym brzegiem rzeki po uzgodnieniu z właścicielem posesji
km 15,2
Chełst most drogowy betonowy, przenoska
km 7,1
początek kanału łączącego Miałę i Starą Noteć