stare osieczno - krzyż wielkopolski
Propozycje spływów Drawą
Spływy kajakowe Drawą odbywają się na całej jej długości rzeki od Czaplinka przez Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Drawno, Stare Osieczno aż do ujścia do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Jest to ponad 170 km szlaku kajakowego. Dlatego propozycji wypraw można ułożyć całe mnóstwo. Bazując na doświadczeniach z ubiegłych lat postanowiliśmy przygotować dla Was kilka propozycji. Podzielone zostały one ze względu na czas trwania oraz na najczęściej organizowane. Szczególnie skupiliśmy się na rzece w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe, z których słynie Drawa w całej Polsce. Zwracamy także uwagę na dolną część Drawy poniżej Starego Osieczna, kiedy to Drawa w Drawieńskim Parku Narodowym jest zamknięta z uwagi na lęgi ptaków.
Spływy jednodniowe Drawą
Stare Osieczno - Łokacz - łatwy odcinek dla średniozaawansowanych i początkujących
Stare Osieczno (25,5) - Łokacz - stanica wodna (4,5)
Czas: ok. 5 godzin
Dystans: 21,0 km
Spływy kajakowe Drawą często kojarzą się z wywrotkami i silnym nurtem rzeki, który powoduje, że nie panujemy nad kajakiem. Jednak takie warunki panują w początkowych etapach Drawieńskiego Parku Narodowego. Natomiast Drawa poniżej wsi Stare Osieczno jest zupełnie inna, spokojna i przyjazna dla mało doświadczonych kajakarzy. Dlatego ta propozycja skierowana jest głównie do początkujących i średnio zaawansowanych turystów.
Na trasie spływu znajduje się kilka powalonych drzew oraz bystrze, które Drawa tworzy pod mostem drogowym na trasie Drezdenko - Krzyż. Słynne bystrze w Łokaczu zlokalizowane pod mostem kolejowym zostało rozebrane i zniwelowane. Tym samym jedna z atrakcji kajakowych już nie istnieje. Tym samym bezpieczeństwo kajakarzy zyskało. Wyprawa na tym odcinku jest bardzo ciekawa a kajakarze z chęcią powracają na ten właśnie etap. Odcinek jest bezpieczny co powoduje, że nadaje się do kajakowania także dla rodzin z dziećmi. Etap ten w ubiegłym stuleciu poddawany był przebudowie polegającej na dostosowaniu tego odcinka do uprawiania żeglugi oraz spławu drewna. Wykonano wiele budowli hydrotechnicznych w postaci kamiennych opasek brzegowych. Dzisiaj rzeka zrenaturyzowała się do tego stopnia, że tylko wprawne oko rozpozna duże zmiany koryta rzeki.
Po drodze mamy zlokalizowanych kilka biwaków, między innymi jeden duży Czarnolesie (duże pole namiotowe, ładna i zmodernizowana w 2020 roku wiata z wieloma miejscami do siedzenia oraz stalowa krata do grilowania, krzyż pamiątkowy...). Mamy także dwa biwaki w Przeborowie. Oba znajdują się na brzegu prawym. Pierwszy biwak to właściwie stanica wodna o nazwie Przystań Drawa (km 10,0). To jeden z najlepiej wyposażonych i położonych biwaków na całej Drawie. Do dyspozycji kajakarzy jest woda, prąd a także kuchenka gazowa. Do dyspozycji oprócz zwykłego pola biwakowego pośród sosen są również miejsca noclegowe. Kilkaset metrów poniżej Przystani Drawa również na prawym brzegu znajduje się pole biwakowe ale już z bardzo ubogą infrastrukturą. Zapewne znajdą się osoby, które oczekują właśnie czegoś takiego. Od roku 2024 funkcjonuje tuż obok leśniczówki Dębina wiata rekreacyjna. Zbudowano ją na wzgórzu na lewym brzegu rzeki Drawy.
Dwudniowe spływy kajakowe Drawą
biwak Kamienna - Nowe Bielice
DZIEŃ 1
Biwak Kamienna (teren DPN) (30,5) - biwak Przystań Drawa w Przeborowie (10,0);
Czas: ok. 4,5 godzin;
Dystans: 20,5 km
DZIEŃ 2
biwak Przystań Drawa w Przeborowie (10,0) - Nowe Bielice (0,0) (koniec przy ujściu Drawy do Noteci);
Czas: ok 2,5 godziny;
Dystans: 10,0 km
Propozycja spływu kajakowego Drawą złożona z dwóch krótkich etapów, pomiędzy którymi zlokalizowany jest biwak a właściwie stanica wodna Przystań Drawa. Świetnie wyposażony i kameralnie położony biwak to pełen sukces na odpoczynek po kilku godzinach płynięcia. Opisywany odcinek Drawy jest szeroki i spokojny, obfituje w ryby, a duża ilość zarybień sprawia, że z roku na rok ten stan się poprawia. Koniec spływu to ujście do Noteci, która wita Was i ujmuje z perspektywy kajaka swoją szerokością. Oczywiście wyprawę można kontynuować dalej płynąc Notecią aż do morza...Wielu kajakarzy w latach ubiegłych kontynuowało swoje przygody dalej w dół rzeki. Najpierw Notecią do Santoka a potem Wartą do Odry. Odrą oczywiście na północ do Szczecina. Wielu kończyło w centrum przy bazie WOPR lub przy Wałach Chrobrego.
Inne propozycje na dwudniowe spływy kajakowe Drawą
- Drawnik biwak - most niskowodny Głusko, biwakowanie Bogdanka
- Bogdanka biwak - biwak Przeborowo, biwakowanie biwak Pstrąg
- Kamienna biwak - port Drezdenko, biwakowanie Łokacz, biwak "Meta na Drawie"
- Prostynia most - Barnimie, biwakowanie pole biwakowe przy starym moście przed jeziorem Grażyna na lewym brzegu
Trzydniowe spływy kajakowe Drawą (przykłady)
- Rościn most - Kamienna biwak, nocleg 1 Barnimie, nocleg 2 Sitnica
- Bogdanka biwak - Drezdenko port, nocleg 1 Pstrąg, nocleg 2 Czarnolesie
Spływ Drawą na całej długości rzeki od Czaplinka do Nowych Bielic
Spływ rozpoczynamy w pięknie położonej miejscowości Czaplinek i kończymy w miejscowości Nowe Bielice przy moście drogowym lub po prostu przy ujściu Drawy do Noteci. Pierwsze kilometry po jeziorze Drawskim to spore wyzwanie. Może być niebezpiecznie ze względu na to, że jezioro jest wielkie i przede wszystkim głębokie. Przy silnym wietrze fale na jeziorze osiągają nawet jeden metr wysokości.
- nocleg 1 - Rzepowo,
- nocleg 2 - Złocieniec nowa stanica wodna wybudowana w roku 2016,
- nocleg 3 - Drawsko Pomorskie (Jędrkowa Polana lub Jędrkowe Zakole),
- nocleg 4 - jezioro Lubie biwak Murzynka lub Ostry Róg,
- nocleg 5 - biwak nad jeziorem Wielkie Dębno, (transport kajaków przez poligon), start elektrownia wodna Borowo - dolna woda,
- nocleg 6 - biwak na lewym brzegu przy starym moście przed jeziorem Grażyna lub prywatne biwaki nad jeziorem
- nocleg 7 - biwak Barnimie (Drawieński Park Narodowy),
- nocleg 8 - biwak Sitnica (DPN),
- nocleg 9 - Czarnolesie (Nadleśnictwo Głusko),
- koniec ujście Drawy do Noteci w Nowych Bielicach
Gdzie wybrać się na spływ kajakowy?
Wybierając się pierwszy raz na spływ kajakowy zastanawiamy się jakie miejsce do tego aktywnego wypoczynku będzie najlepsze. W Polsce jest wiele rzek, po których można pływać, jednak nie wiele jest tak pięknych jak Drawa. Jej unikatowa przyroda, nie tylko na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, kształtowana przez tysiące lat daje nam niezapomniane widoki. Bogactwo fauny i flory umożliwia obserwowanie rzadkich gatunków objętych ochroną. Drawa, choć leży na pojezierzu drawskim ma charakter rzeki górskiej dlatego podczas spływania możemy zaobserwować liczne bystrza a prąd wody momentami staje się bardzo wartki. Ale bez obawy, nie jest to nic niebezpiecznego.
Jak się przygotować na spływ kajakowy Drawą
Przygotowanie wyprawy
To jak powinniśmy się przygotować do spływów kajakowych Drawą w szczególności zależy od odcinków, które będziemy pokonywać. Nie mniej jednak za każdym razem będzie nam potrzebny prowiant, kilka złotych na pola namiotowe, które są płatne zarówno w Drawieńskim Parku Narodowym jak i poza nim i oczywiście sprzęt do biwakowania. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego obowiązują ustalone ceny, które możecie sprawdzić na naszej podstronie z cennikiem oraz na stronie internetowej DPN. Bilety należy wykupić w kasie w Głusku lub w Drawnie. Funkcjonuje również sprzedaż biletów online. Oczywiście możemy też to zrobić za Was zgodnie z naszym regulaminem. To jak się przygotować do spływu zależy głównie od tego ilu dniowy ma być spływ. Długie spływy powinny być bardzo dobrze zaplanowane a wyposażenie dokładnie dobrane.
Rzeczy do kajaka
Wracając do tego co należy zabrać do kajaka. Gadżetów na rynku jest całe mnóstwo i można w nich wybierać. Niemniej jednak kilka podstawowych rzeczy powinniśmy spakować. Są to:
- lekka kurtka przeciwdeszczowa (zabieramy do kajaka),
- odpowiednie buty (takie które nie przyjmują wody i dobrze trzymają się na nogach),
- krem do opalania (kilka godzin w kajaku przy wakacyjnym słońcu potrafi porządnie poparzyć naszą skórę),
- nakrycie głowy (przy mocno palącym słońcu można nabawić się udaru),
- okulary przeciwsłoneczne
- oraz oczywiście coś do jedzenia.
Rzeczy na pole namiotowe
Na polu namiotowym powinniśmy mieć:
- komplet ubrań do przebrania,
- coś cieplejszego na wieczór,
- namiot (lepiej kupić lepszy namiot ponieważ ze spływów kajakowych nie rezygnuje się po jednym razie ;) ),
- śpiwór, karimata,
- latarka, nóż,
- sznurek (do rozwieszenia mokrych rzeczy i kamizelek),
- świeczki (stoliki najczęściej są w pewnej odległości od ogniska i światło jest przydatne a latarki są mało nastrojowe),
- kuchenka turystyczna aby można było zrobić coś na ciepło do jedzenia.
Wszystkie te rzeczy powinny być lekkie, nie zajmować miejsca w kajaku (jeżeli płyniemy z bagażem). Niebawem postaramy się napisać dla Was cały przewodnik jak przygotować się na spływ kajakowy.
Charakterystyka Drawy jako trasy kajakowej
Drawa patrząc z perspektywy kajakarza jest niezwykle ciekawą rzeką. Swój początek bierze we wsi Zdroje niedaleko Połczyn Zdroju i płynie przez 173 kilometry po czym uchodzi do Noteci niedaleko Krzyża Wielkopolskiego w Nowych Bielicach.
Rzekę Drawę można podzielić na 4 główne części.
- Pierwsza to jeziora i niewielkie przesmyki. Górne odcinki Drawy są spokojne bez przeszkód więc proponujemy tam kajaki Aquarius Pro Tour 470. Kajaki te są jednostkami długimi i wygodnymi, którymi można przewozić bagaże.
- Drugi fragment zaczyna się za jeziorami i ciągnie się do początku Drawieńskiego Parku Narodowego. Początkowo średnio trudny. Drawa płynie w tym miejscu przez przepiękne lasy o niepowtarzalnej urodzie. Później rzeka staje się zdecydowanie łatwiejsza a wręcz leniwa i płynie przez rozlewiska.
- Najtrudniejsza trzecia część Drawy prowadzi przez Drawieński Park Narodowy i jest to jednocześnie najpiękniejsze miejsce do kajakowania w tej części Polski. Odcinki są trudne i wymagające, ale nie aż tak aby cały czas pokonywać przeszkody brzegiem :). Na tych odcinkach sprawdzają się najlepiej kajaki jedynki Aquarius Traper oraz kajaki Eskimo Fiji Balou. Zwrotne, stabilne i wielokrotnie przetestowane. Obowiązkowym sprzętem w kajaku jest beczka wodoszczelna na wszelkie rzeczy, które zabieramy ze sobą (telefon, śniadanie). Wyposażamy naszych kajakarzy właśnie w takie beczki aby mieli kontakt z nami. Woda potrafi być częstym gościem w kajaku na tych odcinkach. Pola namiotowe są za to przygotowane perfekcyjnie, duże przestrzenie, zadaszone stoliki, paleniska i co najważniejsze zawsze duże ilości drewna na ognisko dostarczane przez leśników opiekujących się parkiem. Nad naszym bezpieczeństwem czuwają strażnicy DPN. Pola namiotowe wyposażone są również w toi-toje. Brak niestety prądu ponieważ jesteśmy w dzikiej puszczy. Ale prawdziwym miłośnikom odpoczynku na łonie natury to nie przeszkadza ;).
- Ostatnia cześć Drawy to etapy od Starego Osieczna do ujścia Drawy do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Drawa na tym odcinku jest spokojna, szeroka i bezpieczna. Idealnie nadaje się do rodzinnych spływów. Zdarzają się nieliczne przeszkody nie stanowiące utrudnień nawet dla osób, które pierwszy raz wybrały się na kajaki.
Drawa to rzeka o różnych charakterach, dlatego za każdym razem należy dobrać umiejętności całej grupy do skali trudności. Nigdy ale to przenigdy nie należy przeceniać swoich umiejętności. Nie należy ukrywać organizując spływ o tym, że któryś z uczestników nie potrafi pływać w wodzie. Należy również zawsze informować wypożyczającego o tym, że w spływie będą brały udział dzieci.
ok 5-6 h
23 km
Inne propozycje jednodniowe Drawą
most Prostynia na DK nr 10 - biwak Drawnik) (Drawieński Park Narodowy), Dystans: 19 km; czas: ok 6 h;
biwak Drawnik (DPN) - Bogdanka (DPN) dystans: 14 km; czas: ok 7 h
biwak Bogdanka (DPN) - biwak Kamienna (DPN) dystans: 19 km; czas: ok 6 h
biwak Kamienna (DPN) - most Krzyż Wlkp. dystans: 27 km; czas: ok 7 h
Drawą i Notecią biwak Hutniki - port Drezdenko dystans: 25 km; czas: 6 h
Stare Osieczno - biwak Hutniki, dystans: 9 km; czas: 3,0 h
biwak Bogdanka - biwak Sitnica, dystans 9 km, czas 2,5 h
biwak Sitnica - biwak Kamienna, dystans 14 km, czas 3,5 h
Barnimie - biwak Bogdanka, dystans 9 km, czas 4,5 h
Przeborowo - port Drezdenko, dystans 19 km, czas 5 h
biwak Sitnica - biwak Pstrąg, dystans 9 km, czas 2,5 h
Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.
Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności
Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.
Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności