Spływ kajakowy Drawą

spływy kajakowe Drawą

propozycje, odcinki, opisy

Propozycje spływów Drawą

Spływy kajakowe Drawą odbywają się na całej jej długości od Czaplinka przez Złocieniec, Drawno, Stare Osieczno aż do ujścia w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Jest to ponad 170 km szlaku kajakowego. Dlatego propozycji wypraw można ułożyć całe mnóstwo. Bazując na doświadczeniach z ubiegłych lat postanowiliśmy przygotować dla Was kilka propozycji. Podzielone zostały ze względu na czas trwania oraz na najczęściej organizowane. Szczególnie skupiliśmy się na rzece w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe z których słynie Drawa w całej Polsce. Zwracamy także uwagę na dolną część Drawy poniżej Starego Osieczna, kiedy to Drawa w Drawieńskim Parku Narodowym jest zamknięta z uwagi na lęgi ptaków.

Spływy jednodniowe Drawą

Stare Osieczno - Krzyż Wlkp.

Stare Osieczno (25,5) - Krzyż (most drogowy na drodze nr 174) (2,2)
Czas: ok. 5 godzin
Dystans: 23,3 km

Spływy kajakowe Drawą często kojarzą się z wywrotkami i silnym nurtem rzeki, który powoduje, że nie panujemy nad kajakiem. Jednak takie warunki panują w początkowych etapach Drawieńskiego Parku Narodowego. Natomiast Drawa poniżej wsi Stare Osieczno jest zupełnie inna, spokojna i przyjazna dla mało doświadczonych kajakarzy. Dlatego ta propozycja skierowana jest głównie do początkujących i średnio zaawansowanych turystów. Na trasie spływu znajduje się kilka powalonych drzew oraz bystrze, które Drawa tworzy pod mostem kolejowym w Łokaczu nieopodal Krzyża Wielkopolskiego. Jednak nawet to nie powoduje utrudnień w pokonywaniu kolejnych etapów rzeki. Wyprawa na tym odcinku jest bardzo ciekawa a kajakarze z chęcią powracają na ten właśnie etap. Odcinek jest bezpieczny co powoduje, że nadaje się do kajakowania także dla rodzin z dziećmi.

Po drodze mamy zlokalizowanych kilka biwaków, między innymi jeden duży Czarnolesie (duże pole namiotowe, ładne wiaty, krzyż pamiątkowy). Mamy także Hutniki oraz dwa w Przeborowie (jeden z prądem i bieżącą wodą).

Dwudniowe spływy kajakowe Drawą

biwak Kamienna - Nowe Bielice

DZIEŃ 1
Stare Osieczno (25,5) - biwak Hutniki (14,6);
Czas: ok. 3,5 godziny;
Dystans: 10,9 km

DZIEŃ 2
biwak Hutniki (14,6) - Nowe Bielice (0,0) (koniec przy ujściu Drawy do Noteci);
Czas: ok 3 godziny;
Dystans: 14,6 km

Propozycja spływu kajakowego Drawą złożona z dwóch krótkich etapów, pomiędzy którymi zlokalizowany jest skromny i dziko położony biwak Hutniki. Kajakarze chcący bardziej biwakować niż wiosłować powinni zwrócić uwagę na tę propozycję. Opisywany odcinek Drawy jest szeroki i spokojny, obfituje w ryby, a duża ilość zarybień sprawia, że z roku na rok ten stan się poprawia. Koniec spływu to ujście Drawy do Noteci, która wita Was i ujmuje z perspektywy kajaka swoją szerokością. Oczywiście wyprawę można kontynuować dalej płynąc Notecią aż do morza...

Inne dwudniowe spływy kajakowe Drawą

 • Drawnik biwak - most niskowodny Głusko, biwakowanie Bogdanka
 • Bogdanka biwak - biwak Przeborowo, biwakowanie biwak Pstrąg
 • Kamienna biwak - port Drezdenko, biwakowanie Łokacz, biwak "Meta na Drawie"
 • Prostynia most- Barnimie, biwakowanie pole biwakowe przy starym moście przed jeziorem Grażyna na lewym brzegu

Trzydniowe spływy kajakowe Drawą (przykłady)

 • Rościn most - Kamienna biwak , nocleg 1 Barnimie, nocleg 2 Sitnica
 • Bogdanka biwak - Drezdenko port, nocleg Pstrąg, nocleg 2 Czarnolesie

Spływ Drawą na całej długości rzeki od Czaplinka do Nowych Bielic

Spływ rozpoczynamy w niewielkiej miejscowości Czaplinek i kończymy w miejscowości Nowe Bielice przy moście drogowym

 • nocleg 1 Rzepowo,
 • nocleg 2 Złocieniec nowa stanica wodna wybudowana w roku 2016,
 • nocleg 3 Drawsko Pomorskie (Jędrkowa Polana lub Jędrkowe Zakole),
 • nocleg 4 jezioro Lubie biwak Murzynka lub Ostry Róg,
 • nocleg 5 biwak nad jeziorem Wielkie Dębno, (transport kajaków przez poligon), start elektrownia wodna Borowo - dolna woda,
 • nocleg 6 biwak na lewym brzegu przy starym moście przed jeziorem Grażyna,
 • nocleg 7 biwak Barnimie (Drawieński Park Narodowy),
 • nocleg 8 biwak Sitnica (DPN),
 • nocleg 9 Czarnolesie,
 • koniec ujście Drawy do Noteci

Gdzie wybrać się na spływ kajakowy?

Wybierając się pierwszy raz na spływ kajakowy zastanawiamy się jakie miejsce do tego aktywnego wypoczynku będzie najlepsze. W Polsce jest wiele rzek po których można pływać, jednak nie wiele jest tak pięknych jak Drawa. Jej unikatowa przyroda, nie tylko na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, kształtowana przez tysiące lat daje nam niezapomniane widoki. Bogactwo fauny i flory umożliwia obserwowanie rzadkich gatunków objętych ochroną. Drawa, choć leży na pojezierzu drawskim ma charakter rzeki górskiej dlatego podczas spływania kajakiem możemy zaobserwować liczne bystrza a prąd wody momentami staje się bardzo wartki. Ale bez obawy, nie jest to nic niebezpiecznego.

Jak się przygotować na spływ kajakowy Drawą

To jak powinniśmy się przygotować do spływów kajakowych Drawą w szczególności zależy od odcinków, które będziemy pokonywać. Nie mniej jednak za każdym razem będzie nam potrzebny prowiant, kilka złotych na pola namiotowe, które są płatne zarówno w Drawieńskim Parku Narodowym jak i poza nim i oczywiście sprzęt do biwakowania. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego obowiązują ustalone ceny, które możecie sprawdzić na naszej podstronie z cennikiem oraz na stronie internetowej DPN. Bilety należy wykupić w kasie w Głusku lub w Drawnie. Funkcjonuje również sprzedaż biletów online. Oczywiście możemy też to zrobić za Was zgodnie z naszym regulaminem. Wracając do tego co należy zabrać do kajaka. Gadżetów na rynku jest całe mnóstwo i można w nich wybierać. Niemniej jednak kilka podstawowych rzeczy powinniśmy spakować. Są to: lekka kurtka przeciwdeszczowa (zabieramy do kajaka), odpowiednie buty (takie które nie przyjmują wody i dobrze trzymają się na nogach), krem do opalania (kilka godzin w kajaku przy wakacyjnym słońcu potrafi porządnie poparzyć naszą skórę), nakrycie głowy (przy mocno palącym słońcu można nabawić się udaru), okulary przeciwsłoneczne oraz oczywiście coś do jedzenia. Na polu namiotowym powinniśmy mieć komplet ubrań do przebrania oraz coś cieplejszego na wieczór. Do samego biwaku potrzebny jest oczywiście namiot (lepiej kupić lepszy namiot ponieważ ze spływów kajakowych nie rezygnuje się po jednym razie ;) ), śpiwór, karimata, latarka, nóż, sznurek (do rozwieszenia mokrych rzeczy i kamizelek), świeczki (stoliki najczęściej są w pewnej odległości od ogniska i światło jest przydatne a latarki są mało nastrojowe), kuchenka turystyczna aby można było zrobić coś na ciepło do jedzenia. Niebawem postaramy się napisać dla Was cały przewodnik jak przygotować się na spływ kajakowy.

Charakterystyka Drawy jako trasy kajakowej

Drawa patrząc z perspektywy kajakarza jest niezwykle ciekawą rzeką. Swój początek bierze we wsi Zdroje niedaleko Połczyn Zdroju i płynie przez 173 kilometry po czym uchodzi do Noteci niedaleko Krzyża Wielkopolskiego.

Rzekę Drawę można podzielić na 4 główne części. Pierwsza to jeziora i niewielkie przesmyki. Górne odcinki Drawy są spokojne bez przeszkód więc proponujemy tam kajaki Aquarius Pro Tour 470. Kajaki te są jednostkami długimi i wygodnymi, którymi można przewozić bagaże. Drugi fragment zaczyna się za jeziorami i ciągnie się do początku Drawieńskiego Parku Narodowego. Początkowo średnio trudny. Drawa płynie w tym miejscu przez przepiękne lasy o niepowtarzalnej urodzie. Później rzeka staje się zdecydowanie łatwiejsza a wręcz leniwa i płynie przez rozlewiska. Najtrudniejsza trzecia część Drawy prowadzi przez Drawieński Park Narodowy i jest to jednocześnie najpiękniejsze miejsce do kajakowania w tej części Polski. Odcinki są trudne i wymagające, ale nie aż tak aby cały czas pokonywać przeszkody brzegiem :). Na tych odcinkach sprawdzają się najlepiej kajaki jedynki Aquarius Traper oraz kajaki Eskimo Fiji Balou. Zwrotne, stabilne i wielokrotnie przetestowane. Obowiązkowym sprzętem w kajaku jest beczka wodoszczelna na wszelkie rzeczy, które zabieramy ze sobą (telefon, śniadanie). Woda potrafi być częstym gościem w kajaku na tych odcinkach. Pola namiotowe są za to przygotowane perfekcyjnie, duże przestrzenie, zadaszone stoliki, paleniska i co najważniejsze zawsze duże ilości drewna na ognisko dostarczane przez leśników opiekujących się parkiem. Nad naszym bezpieczeństwem czuwają strażnicy DPN. Pola namiotowe wyposażone są również w toi-toje. Brak niestety prądu ponieważ jesteśmy w dzikiej puszczy. Ale prawdziwym miłośnikom odpoczynku na łonie natury to nie przeszkadza ;). Ostatnia cześć Drawy to etapy od Starego Osieczna do ujścia Drawy do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego. Drawa na tym odcinku jest spokojna, szeroka i bezpieczna. Idealnie nadaje się do rodzinnych spływów. Zdarzają się nieliczne przeszkody nie stanowiące utrudnień nawet dla osób, które pierwszy raz wybrały się na kajaki.

odcinek

stare osieczno - krzyż wielkopolski

czas

ok 5-6 h

dystans

23 km

Inne propozycje jednodniowe Drawą

most Prostynia na DK nr 10 - biwak Drawnik) (Drawieński Park Narodowy), Dystans: 19 km; czas: ok 6 h;

biwak Drawnik (DPN) - Bogdanka (DPN) dystans: 14 km; czas: ok 7 h

biwak Bogdanka (DPN) - biwak Kamienna (DPN) dystans: 19 km; czas: ok 6 h

biwak Kamienna (DPN) - most Krzyż Wlkp. dystans: 27 km; czas: ok 7 h

Drawą i Notecią biwak Hutniki - port Drezdenko dystans: 25 km; czas: 6 h

Stare Osieczno - biwak Hutniki, dystans: 9 km; czas: 3,0 h

biwak Bogdanka - biwak Sitnica, dystans 9 km, czas 2,5 h

biwak Sitnica - biwak Kamienna, dystans 14 km, czas 3,5 h

Barnimie - biwak Bogdanka, dystans 9 km, czas 4,5 h

Przeborowo - port Drezdenko, dystans 19 km, czas 5 h

biwak Sitnica - biwak Pstrąg, dystans 9 km, czas 2,5 h

Zapytaj o spływ na Drawie

Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności