Spływy kajakowe Korytnicą

spływy korytnicą

propozycje, odcinki, opisy

Spływy Korytnicą - malownicze i z bogatą florą

Korytnica swój konkretny początek bierze na północy od Mirosławca. Jednak z Mirosławca a dokładnie ze starego młyna w Kosiakowie można rozpoczynać przygodę. Oczywiście przy bardzo dobrych warunkach hydrologicznych. Spływy kajakowe Korytnicą można podzielić na dwa etapy. Pierwszy zaczynający się w górnej części rzeki od wioski Stara Korytnica prowadzący do osady Nowa Korytnica, która znajduje się w środkowej części szlaku, Z Nowej Korytnicy płyniemy do Bogdanki (biwak znajduje się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego). Dlatego też na tej rzece oferujemy wyprawy jednodniowe i dwudniowe, które znakomicie nadają się na wyprawy weekendowe.

Spływ jednodniowy

Odcinek od Starej do Nowej Korytnicy

Odcinek: Stara Korytnica do Nowa Korytnica;
Czas: ok. 5-6 godzin;
Dystans: 14,5 km

Spływ na tej rzece w jej górnej części jest z pewnością łatwy i nie powinien sprawiać problemów nawet początkującym kajakarzom czy osobom z dziećmi. Przeszkody na rzece występują w znikomej ilości a sama rzeka płynie spokojnym nurtem. Trasa ta nadaje się również na wędrówki kajakowe dla rodzin z dziećmi, ponieważ rzeka nie jest głęboka i nie mamy obawy, że dziecko wypadając z kajaka zrobi sobie krzywdę. Na końcu trasy pokonujemy jezioro o tej samej nazwie, na którego końcu znajduje się przytulne pole biwakowe w administracji Lasów Państwowych ale dzierżawcą jest stowarzyszenie Szuwarek. Biwak w Nowej Korytnicy to spokojny zakątek bez takich udogodnień jak prąd. Jest woda wodociągowa oraz toalety toy-toy. Wielokrotnie płynąc Korytnicą zatrzymywałem się na tym biwaku aby wieczorami obserwować gwieździste niebo.......leżąc na pomoście.

Odcinek od Nowej Korytnicy do biwaku Bogdanka

Odcinek: Nowa Korytnica - Bogdanka;
Czas: ok 6 godzin;
Dystans: 17 km

Drugi etap spływu zaczyna się na końcu jeziora i początkowo płynie meandrami po rozległych malowniczych trzcinowiskach. Dalej rzeka płynie już przez las, gdzie można napotkać niewielkie przeszkody w postaci pochylonych bądź zwalonych drzew. Nie powinniśmy się tym jednak przejmować. Wszystko da się pokonać bez wychodzenia z kajaka. Wielokrotnie mijałem rodziców czy nawet same mamy z dziećmi w kajaku. Po 3/4 długości odcinka znajduje się biwak na którym będziemy mogli zrobić sobie przerwę lub zakończyć wyprawę jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podczas wędrówki w dolnym biegu zmuszeni będziemy także do przeniesienia kajaków w Sówce oraz we wsi Jaźwiny, gdzie znajdują się progi wodne (jazy) wraz nowowybudowanymi przepławkami. Dla przypomnienia przepławka to betonowe urządzenie wodne służące migracji ryb. Jest to odcinek o średniej i łatwej charakterystyce dla kajakarzy.

Spływ dwudniowy Korytnicą - cała długość rzeki do biwaku Bogdanka

Dwudniowa propozycja wyprawy Korytnicą składa się oczywiście z odcinków opisanych powyżej. Jest to świetna propozycja na weekendowy wypad. Pomiędzy etapami znajduje się biwak w opiece stowarzyszenia Szuwarek w Nowej Korytnicy. Pole biwakowe nad jeziorem z szerokim i długim pomostem pozwala na pełen relaks. Wspomniane jezioro jest w użytkowaniu rybackim pana Marczuka z Jaźwin, który gwarantuje udane połowy ryb. Na polu biwakowym jest super drewniana wiata z miejscem na ognisko a także toaletami typu ToyToy

I etap w górnej części rzeki to wędrówka spokojną i bogatą przyrodniczo rzeką. Mijamy po drodze piękny i zabytkowy most kolejowy. Rzeka na tym odcinku ciekawie meandruje a dno jest kamieniste. Natomiast drugi odcinek do Bogdanki jest przedsmakiem Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Piękna i dzika przyroda powodują, że wrażenia ze spływu Korytnicą pozostają na długo w pamięci. Z doświadczenia wiemy, że opisywany spływ jest najczęściej powtarzany przez kajakarzy. Końcowy odcinek z Jaźwin do Bogdanki to przeprawa poprzez powalone drzewa a także przenoski przez progi wodne. Koniec spływu to biwak Bogdanka znajdujący się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego

1 dzień

Odcinek: Stara Korytnica do Nowa Korytnica;
Czas: ok. 5-6 godzin;
Dystans: 14,5 km

2 dzień

Odcinek: Nowa Korytnica - Bogdanka;
Czas: ok 6 godzin;
Dystans: 17 km

Dlaczego warto wybrać się na Korytnicę?

Korytnica jest spokojną i niewielką rzeką na Pojezierzu Drawskim w Polsce północno-zachodniej. Na jej szlaku organizowane są spływy jednodniowe i dwudniowe. Rzeka ta jako szlak kajakowy charakteryzuje się dużą różnorodnością dzikiej i wspaniałej przyrody. Możemy tu zaobserwować wiele gatunków ptaków, zwierząt i roślin. Na szczególną uwagę zasługuje czysta woda w której będziemy mogli zaobserwować mnóstwo ryb. Płynąc spokojnie będziemy podziwiać przyrodę w postaci lasów dębowych jak i mieszanych. W innych częściach znajdziemy się na otwartym terenie na mokradłach a na jeszcze innych odcinkach będziemy płynąć brzegiem lasu między polami.

Na trasie nie zabraknie budowli hydrotechnicznych tych mniejszych oraz średnich. W połowie spływu znajdzie się również jezioro, które będziemy musieli przepłynąć. To wszystko sprawia, że jest niezwykle urokliwą rzeką. Można jeszcze dodać, że wpada do Drawy przy polu namiotowym Bogdanka, które znajduje się już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dalej można kontynuować kajakowanie w Drawieńskim Parku Narodowym. Na szlaku kajakowym pomiędzy pierwszym a drugim dniem spływu znajduje się pole namiotowe dobrze wyposażone i należące do Lasów Państwowych, które obsługuje leśniczy mieszkający tuż obok niego.

Zapytaj o spływ

Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności

Aby móc dokładnie odpowiedzieć na Państwa pytania prosimy o jak najdokładniejsze informacje, tj. termin spływu, wybrana rzeka oraz odcinek, ilość osób oraz inne ważne informacje. Postaramy się odpisać najszybciej jak to możliwe.

Administratorem Państwa danych osobowych jest PoDrawie Jarosław Dworecki. Więcej informacji o tym jakie dane przetwarzamy i w jakim celu, znajdują się w naszej polityce prywatności