10 niezbędnych rzeczy, które musisz mieć w kajaku podczas wakacyjnego spływu Cz. 1

rzeczy niezbędne na spływ kajakowy

Zastanawiasz się jak spakować swój plecak wybierając się na rzekę? Większość firm kajakarskich w standardzie oferuje niezbędny ekwipunek podczas korzystania z ich usług. I nie mowa tu oczywiście jedynie o kajaku i wiosłach :) Na pewno nie można wybrać się na spływ czy chociażby godzinną wycieczkę po jeziorze bez kapoka. Co jednak jeszcze warto zabrać ze sobą na wakacyjny spływ kajakowy?

1. Ochrona przeciwko promieniom słonecznym – krem z filtrem UV, kapelusz i okulary

Letnie słońce potrafi naprawdę dopiec, zwłaszcza spędzając czas nad wodą, kiedy każdy ma ochotę w samym stroju kąpielowym zadbać o opaleniznę. Ale nie ma co się zrażać – należy stosować te same środki ostrożności co chociażby na nadmorskiej plaży i lepiej chronić głowę przepuszczającym powietrze kapeluszem albo chustą i mieć dopasowane okulary przeciwsłoneczne (które warto zabezpieczyć przed spadnięciem z głowy). Pozwoli to nie tylko na komfortowy wypoczynek w kajaku, ale uchroni przed możliwymi przykrymi dolegliwościami.

2. Buty przystosowane do chodzenia w trudnych warunkach i odporne na wilgoć

buty na kajak

Często zdarzy się, że wysiadając z kajaka na brzeg natrafisz na grząskie dno czy błoto. Dlatego warto zaopatrzyć się w obuwie, które nie dość, że będzie odporne na wodę i nie rozklei się pod jej wpływem, to jeszcze będzie dobrze stabilizować kostkę, a także przylegać do stopy. Niewiele jest rzeczy gorszych od utraty równowagi podczas próby wyciągnięcia klapka z błota ;)

3. Prowiant – pożywny i wartościowy posiłek w warunkach spływu

Domowej roboty, zapakowane w folię, kanapki, kabanosy, odporne na zgniecenie owoce (jabłka, gruszki) czy słodkie przekąski – to absolutne klasyki każdego dłuższego wypadu na rzekę. Oprócz tego, co się bierze ze sobą do jedzenia, ważne jest także odpowiednie zapakowanie (np. w woreczki strunowe czy folię aluminiową) prowiantu. Ochrona przed wodą i brudem muszą być na pierwszym miejscu. Bardzo ważne jest także rozsądne porcjowanie – na pewno nie należy się zbytnio objeść na starcie, żeby po paru godzinach męczyć się z burczącym brzuchem. Nie zapomnij o tym, żeby wziąć także jakiś woreczek na odpadki po jedzeniu!

4. Dobry humor i chęć przeżycia przygody – czyli dobre nastawienie na rozrywki podczas spływu kajakowego

Wakacyjny wypad na rzekę to nie tylko czas spędzony wiosłując w kajaku, ale i atrakcje na brzegu, podczas biwaków czy po prostu noclegów. Warto więc zaopatrzyć się w dobry humor, wszak piosenki przy ognisku same się nie zaśpiewają, a w zawieranie nowych znajomości warto włożyć trochę wysiłku. A co może rozbudzić w innych pozytywne nastawienie, kiedy im go braknie? Z całą pewnością nikt nie oprze się winu czy czemuś mocniejszemu pod wieczorną kiełbasę z ogniska :)

5. Ochrona przed wodą – opakowania wodoszczelne i ubrania chroniące przed deszczem oraz odzież na zmianę

kurtka na kajak

Wodoszczelny pokrowiec na telefon komórkowy czy aparat fotograficzny to łatwo dostępny i tani standard kajakarza. Podczas dłuższych spływów przygotuj się na opady deszczu, które najlepiej przetrwasz dzięki odzieży wodoodpornej (kupisz ją np. w sklepie wędkarskim). Jeśli spodziewasz się większego deszczu zabierz ze sobą ubrania na przebranie – znanym i sprawdzonym sposobem jest zapakowanie ich w zwykły, szczelne zawiązany, worek na śmieci.

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.