9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

posiłek na polu biwakowym

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz. Co zabrać do jedzenia i jak przygotowywać szybkie, pożywne posiłki w warunkach polowych przy użyciu ogniska czy małej butli gazowej dowiesz się z naszego artykułu.

1. Kiełbasa z ogniska.

Wędlina przyrządzana na ogniu jest nieśmiertelnym posiłkiem nie tylko każdego kajakarza, ale podróżnika czy wędrowcy w ogóle. Na dłuższy spływ warto kupić pakowane próżniowo opakowania kiełbas, które przetrwają kilka dni w plecaku w lato. Jednak jeżeli masz możliwość upieczenia „kiełby” wyższej jakości prosto ze sklepu mięsnego czy rzeźnika – nie wahaj się. Może to być kulinarne odkrycie sezonu ;)

2. Pyszne, dające energię łakocie dla dzieci i dorosłych – banany z czekoladą.

Pozostając w temacie surwiwalowych dań z ognia, nie sposób nie wspomnieć o bardzo prostych w przyrządzeniu, a jednocześnie nieco wymyślnych, opiekanych bananach z kostkami czekolady. Można je przyrządzać zarówno przy użyciu kija, jak i z grilla. Wystarczy wpierw, zachowując dużą cierpliwość, opiec banana. Następnie, kiedy czuć będzie, że środek staje się miękki, a skóra sczernieje, przekroić owoc wzdłuż i wetknąć kilka kostek czekolady. Po kolejnych paru minutach nad ogniem, kiedy czekolada zupełnie się rozpuści, należy odczekać aż banan trochę ostygnie i... gotowe! Najlepiej jeść przy użyciu małej łyżeczki wygrzebując bananowo-czekoladową masę bezpośrednio ze środka.

3. Bagietki czosnkowe i bułki z nadzieniem, czyli gotowe wyroby zakupione w sklepie.

Gotowe artykuły spożywcze o krótkiej dacie przydatności, które można zakupić w dyskontach, sklepach sieciowych czy specjalistycznych, stanowią oryginalną przekąskę z ogniska w pierwszych dniach spływu (lub podczas wizyt w miastach nieopodal rzeki). Zakupione bagietki czosnkowe, bułki z kapustą czy z mięsem, po podgrzaniu na ogniu, zyskają wyjątkowy smak, a reszta uczestników spływu z całą pewnością z zazdrością będzie zerkać na takie specjały ;) Ogromną zaletą jest także niska cena wyżej wymienionych produktów.

4. Czym zastąpić ryż, makaron i ziemniaki w diecie podczas spływu kajakowego?

Kasza kuskus, którą wystarczy lekko doprawić (np. kawałkiem kostki rosołowej) i zalać wrzątkiem, stanowi idealne zastępstwo dla absorbujących w przygotowaniu ziemniaków, makaronu czy ryżu. Przygotowywanie tych ziaren otrzymywanych z pszenicy twardej, pozwala zaoszczędzić na czasie i gazie, wykorzystywanym w kuchence polowej czy butli.

5. Opcja dla wygodnych, nie lubiących się przemęczać, biwakowiczów: kupne, przygotowane i gotowe do spożycia posiłki.

Obecnie sklepy dysponują całą obfitością przygotowanych i szczelnie zapakowanych zup, sosów czy wręcz gotowych zestawów obiadowych. Jeżeli więc nie zamierzasz marnować czasu na przygotowywanie posiłków w warunkach polowych, zaopatrz się w menażkę i któreś z wyżej wymienionych dań. A jeżeli nie lubisz plecaka czy torby pełnej słoików, możesz skorzystać z innej sprawdzonej metody ze sklepu – dań w formie „zalewajek”, do których wystarczy dodać wrzątek, przecież wybierasz się na spływ kajakowy po to aby odpocząć a nie gotować :).

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.