10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

co zabrać na spływ

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu. Na pewno zawsze pomożemy, doradzimy, odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości :).

6. Orientacja w terenie – mapa rzeki czy przewodnik kajakarski

mapa Drawy w kajaku

Wiele wydawnictw oferuje specjalistyczne mapy rzek czy przewodniki zawierające szczegółowe opisy tras kajakarskich oraz porady jak się zachować na wodzie w zależności od warunków atmosferycznych czy pory roku. Dla bardziej wymagających świetnie sprawdzają się plany opracowywane dla miłośników militariów, zawierające plany terenowe, a także szczegółowe umiejscowienia mostów, mostków, wiaduktów, tam rzecznych czy leśnych dróg.

7. Zadbaj o komfort rąk podczas spływu kajakowego – weź odpowiednie wiosło i rękawiczki

Wśród kajakarzy są preferujący wytrzymałe, drewniane wiosła i grupa stawiająca na lekki sprzęt z tworzyw sztucznych. Niektórym z kolei pasują wiosła o bliźniaczym ułożeniu piór, a inni wolą skrętne, w których ułożenie piór wymaga stosowanie dodatkowego ruchu nadgarstku (co wspomaga dynamikę w wiosłowaniu). Niezależnie od tych preferencji warto mieć ze sobą specjalistyczne rękawiczki, dzięki którym uniknie się otarć dłoni, a w najgorszym przypadku, pęcherzy na nich.

8. Bezpieczeństwo w razie nagłych przypadków na wodzie – telefon komórkowy z wytrzymałą baterią i numerami alarmowymi obowiązującymi w danej okolicy

telefon w kajaku

Wakacyjny czas i rozluźniona atmosfera sprawiają, że łatwo zapomnieć o troskach. Telefon komórkowy jednak prawie każdy ma ze sobą. Na wodzie warto zadbać o to, żeby był naładowany (albo ustawiony w trybie energooszczędnym), a w jego pamięci znajdował się któryś z numerów alarmowych, który należy przepisać z tablic czy ulotek informacyjnych. Jest to mały wysiłek, a pomoże zaoszczędzić czas.

9. Odpowiednie nawodnienie organizmu – woda zamiast słodzonych soków

Dobrze, żeby podczas spływu kajakowego nie zabrakło wody w rzece ;) Ale równie ważne jest to, żeby nie zabrakło jej także kajakarzom! Zaopatrz się w parę butelek wody – możesz kupić także ulubiony sok dla smaku, jednak nie zastąpi on mineralki jeżeli chodzi o utrzymanie odpowiedniego stanu nawodnienia organizmu podczas uprawiania sportu. Pamiętaj, żeby sięgać po wodę w miarę regularnie i postaraj się nie opić zanadto – Twoje częste wizyty w krzaczkach na brzegu mogą źle wpłynąć na relacje z drugim wioślarzem.

10. Dobre rady – zarówno dotyczące rzeki, jak i samego kajakarstwa

Rady dotyczące pierwszego spływu kajakowego czy płynięcia wybraną rzeką możesz znaleźć wszędzie – na portalach i forach kajakarskich, w książkach i przewodnikach. Najlepiej jednak poznasz je w rozmowie z doświadczonym spływowiczem czy instruktorem, których to na pewno spotkasz podczas swoich przygód na rzece, czego Tobie życzymy! :)

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.