Zimowy spływ kajakowy! Czyli zimą też można pływać i to po Drawie!

kajaki zima na Drawie

Grupa pięciu osób wzięła udział w zimowym spływie kajakowym Drawą na trasie z biwaku Bogdanka do biwaku Sitnica. Mimo obaw związanych z pogodą i trudnościami spływ odbył się bez większych niespodzianek. Drawa okazała się bardzo malowniczym miejscem także zimą.

Bardzo wysoki stan wody.... a w sumie lodu

Jest zima, jest śnieg wiec ładujemy nasze kajaki na samochód i transportujemy je na miejsce, z którego mieliśmy ruszyć na spływ zimowy Drawą. Dojechaliśmy na Bogdankę... i totalne zaskoczenie... każdy spodziewał się że będzie śnieg i trochę lodu (jak to zimą), ale krajobraz jaki zobaczyliśmy był dla nas totalnym zaskoczeniem. Całe pole namiotowe było skute gruba warstwą lodu. W miejscach gdzie latem rozbijamy namioty i rozpalamy ogniska była teraz ok 20 centymetrowa warstwa lodu. Okazało się że w tym okresie Drawa miała stan wody jeden z najwyższych w swojej historii. Widać w fotorelacji poniżej jak to wszystko wyglądało.

Przygotowanie do zejścia na wodę

Po chwili, gdy pierwsze wrażenie przestało być dominujące w naszych głowach zaczęliśmy przygotowywać sprzęt. Kajaki i wiosła zostały zrzucone z przyczepy i delikatnie przesuwane po lodzie ustawiły się jeden obok drugiego nad brzegiem. Nadszedł jeszcze moment na kila pamiątkowych zdjęć, ciepłą herbatkę oraz kilka niewybrednych żartów jak to w męskim gronie bywa ;). Zapakowaliśmy wszystko co trzeba do naszych kajaków, łącznie z drugim kompletem ubrań i ruszyliśmy w drogę.

Płyniemy zimową aurą

Drawa była piękna... wspaniałe oblodzone brzegi, zwisające z gałęzi sople oraz lodowe pierścienie okalające drzewa rosnące przy samej wodzie. Widoki naprawdę niesamowite, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wyprawa wyprawą, przyroda przyrodą ale nie obyło się bez przykrych incydentów. Najpierw został zgubiony (czytaj utopiony) aparat, na którym mieliśmy dużo fajnych zdjęć (aparat niedrogi ale zdjęć szkoda) a później, 30 minut przed dopłynięciem przydarzyła się wywrotka. Wystarczyła chwila nieuwagi aby sztywny, ledwo widoczny w wodzie konar przechylił kajakarza i spowodował wpadnięcie do wody. Na szczęście nic się nie stało. Kolega spokojnie przy asekuracji dopłynął do brzegu gdzie szybko przebrał się w zapasowy komplet ubrań a kajak został wyciągnięty kilkanaście metrów dalej na brzeg. Po chwili zapakowaliśmy się ponownie do kajaków i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Ognisko na zakończenie

Na mecie naszej trasy czyli na biwaku Sitnica czekał już na nas nasz kierowca z busem oraz dymiące się ognisko. Po wyjściu mogliśmy od razu się ogrzać i rozgrzać kolana, które w kajaku wystają ponad poziom i narażone są na powiew zimnego powietrza. Zjedliśmy jeszcze przepyszne kiełbaski z ogniska, napiliśmy się ciepłej herbaty i po zmroku wróciliśmy do domu.

Mimo drobnych nieprzyjemnych przygód na szlaku nasz zimowy spływ uważamy za niezmiernie udany!

Zapraszamy do obejrzenia galerii i spróbowania własnych sił zimą!!!

Ostatnie wpisy

spływy kajakowy majówka

10 pomysłów na majówkę w kajaku, czyli spływy kajakowe na Pojezierzu Drawskim

10 lut 2016r.

Na dworze robi się już coraz cieplej, zimowe kurtki chowamy powoli głęboko do szaf. Słońce świeci już wysoko i co bardziej przezorni planują powoli przygotowania do długiego weekendu majowego, np. w postaci spływu kajakowego.

co jeść na spływie kJkowym

Jedzenie na spływie kajakowym a raczej na polu namiotowym po spływie, 9 podpowiedzi (cz. 2)

31 lip 2015r.

Zapraszamy na drugą część naszych podpowiedzi jak i co można zjeść podczas spływu kajakowego i na polu biwakowym. Nie jest to wyczerpanie tematu ale mam nadzieję, że kilka ciekawych sposobów wam przypadnie do gustu.

posiłek na polu biwakowym

9 pomysłów na smaczny i pożywny posiłek podczas spływu kajakowego (cz. 1)

29 lip 2015r.

Wyżywienie na spływie kajakowym może stać się zarówno miłym dodatkiem do wyprawy na rzekę, jak i najgorszym utrapieniem – oczywiście w zależności od tego, jak się przygotujesz.

co zabrać na spływ

10 rzeczy niezbędnych, które musisz mieć w kajaku na spływie kajakowym. Cz. 2

20 Maj 2015r.

Zapraszamy na druga część listy opisującej co należy zabrać ze sobą do kajaka wybierając się na spływ. Są to tylko nasze podpowiedzi i jeżeli macie jakieś wątpliwości i pytania zadawajcie jest nam przed zorganizowaniem spływu.